Kinesiyoloji Nedir?


Kinesiyoloji 1960’lı yıllarda Amerikalı bilim adamı Dr. George Goodhart ile birlikte uygulamalı kinesiyoloji başlamıştır ve o günden bugüne bir çok alanda kullanılmaktadır. Kaslarımızdaki  enerji belli yollardan akar ve her yol belli bir organa karşılık gelir. Enerjinin düzgün akması Bedensel sağlığımız için gereklidir.

 

Kaslarımızdaki enerji akışı kendi düşünce duygu ve inanç yapımıza göre olumlu veya olumsuz olarak değişebilmektedir. Kaslarımız inançlarımıza çok hassas tepki vermektedirler. Bu tepki aynı zamanda bedenimiz hakkında bize çok değerli mesajlar aktarmaktadır.

Kaslardan aldığımız tepki ile bilinçaltımızdaki inançlarla ile ilgili, test yapabilir, ve inançlarımızın bizde yarattığı blokajları tespit edilebiliriz. Böylelikle sorunlarımızın kök nedenlerine ulaşabiliriz.

Psiko-Kinesiyoloji ile bilinçli zihnimizde hiç farkında olmadığımız kök sorunları tespit ettikten sonra çeşitli teknikler ile bizi engelleyen inanç yapılarının üzerinde değişikliğe gidebilir, yerlerine bizi destekleyen inanç yapılarını oluşturabilme fırsatını yaratabiliriz.

Kinesiyoloji ile inanç yapılarının haricinde bedenimiz için faydalı veya zararlı maddelerin, çevresel faktörlerin, üzerimizdeki olumlu veya olumsuz etkisini tespit  edebiliriz. Kinesiyoloji zihinsel, ruhsal, duygusal ve bedensel blokajlarımızı dengelemek ve düzeltmek için, kullanılan etkili bir yöntemdir. Avrupa ve özellikle Almanya’da Kinesiyoloji yaygın bir şekilde uygulanmaktadır.

Günümüzde Kinesiyoloji’ nin alternatif yaklaşımlara açık en doğal iyileştirici teknik olarak düşünülmektedir.

 

Kas testi Nasıl Yapılır?

  1. Teste başlamadan önce, birkaç derin nefes alın verin, gevşeyin ve bir bardak su için!!!!

İnsan bedeninin Yüzde yetmiş-seksen oranında sudan oluşur. Su sinir hücreleri arasındaki bilgi iletişimi için son derecek gereklidir. Eğer bedeniniz susuz kaldıysa bu bilgi iletimi sekteye uğrar ve yapacağınız kas testi yanıltıcı cevaplar verir.

Düşünce ve inançlarımızın bir enerjisi vardır ve bu enerjinin bedende nasıl bir performans gösterdiğini kinesiyoloji (kas testi) ile kolayca izleyebiliyoruz.

  1. Bu teknikte kişi ayakta yüzü kuzeye bakar durmalıdır. Kendini serbest ve rahat bırakır. Gözlerini kapatır.
  1. Test yapan kişi”evet”  Onun bedeni olumlu bir cevapta öne doğru eğilir, eğilmelidir.
  1. Eğer”hayır” derse bedeni olumsuz bir cevap olduğunu göstererek, arkaya doğru eğilir, eğilmelidir. Eğer beden hiç eğilmezse kişinin bedeni muhtemelen susuz kalmıştır. Eğer ”evet” cevabında arkaya, ”hayır” cevabında öne eğilirse de beden susuzdur.

Kişi su içerek tekrar evet-hayırlara doğru cevap alıncaya kadar denemeli.

  1. Aardından merak ettiği soruyu sormalıdır.  

Kişi her inancı kendi duyacağı şekilde sesli olarak söylemelidir.  Bu inançlar bizim inandığımız bilinçaltı kayıtlarımızdır.

Örneğin;

  • “sigara içmek keyif verir”.
  • “Sigara içmekten nefret ediyorum.”,
  • “sigara insanı öldürür” gibi olabilir.

Cevap Evet ise beden öne doğru eğilir, eğilmelidir. Eğer ”hayır” ise arkaya doğru eğilir, eğilmelidir.